Po raz kolejny gościliśmy na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu
Uczniowie z klas o rozszerzeniu geograficznym: 1a, 2a, 2b, 2h, 3b, 3h i 3k pod opieką p. prof. Danuty Brodziak, p. prof. Ewy Góry, p. prof. Grażyny Prochownik i p. prof. Jacka Seweryna 3.12. 2015 r. po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Tym razem brali udział w wykładach wygłoszonych przez prof. Andrzeja Boczarowskiego „Katastrofy naturalne – plutonizm i wulkanizm”. Dotyczyły one zagadnień związanych z powstawaniem Ziemi oraz wyjaśnieniem najważniejszych wydarzeń geologicznych endogenicznych.
Kolejna wizyta licealistów na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu
29.01.2015 r. klasy 2b, 2h i 2k pod opieką p. Ewy Góry, p. Małgorzaty Mrózek i p. Jacka Seweryna uczestniczyły w wykładach przeprowadzonych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Wykłady „Strefy Ziemi – wzajemne interakcje”, wygłoszone przez prof. Andrzeja Boczarowskiego, dotyczyły zagadnień oddziaływania poszczególnych sfer ziemskich: litosfery, hydrosfery, atmosfery, biosfery i pedosfery, a także pomogły uczniom przyswoić niełatwe wiedzę.
Drugą część pobytu na uczelni stanowiła lekcja w Muzeum Ziemi WNoZ, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać warunki, czas, miejsce i etapy tworzenia się minerałów i skał budujących skorupę ziemską oraz meteoryty.
Wykład geograficzny „Nowoczesne sposoby zapobiegania zagrożeniom środowiskowym – wykorzystanie w praktyce”
19 marca 2015 r. pracownicy naukowi Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, prof. dr hab. Ireneusz Malik oraz dr Małgorzata Wistuba wygłosili w auli dla uczniów wszystkich klas z rozszerzeniem geograficznym wykład dotyczący zjawisk i procesów powstawania zagrożeń środowiskowych, np. trzęsień ziemi, tsunami, wybuchów wulkanów, pożarów, powodzi, osuwisk, epidemii na świecie i innych zdarzeń. Wykład był zilustrowany wieloma przykładami przybliżającymi zaistniałe zdarzenia w Polsce i na świecie.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło Miłośników Nauk o Ziemi i Koło Geograficzne przy I LO im. M. Kopernika w Żywcu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. W ten sposób nawiązujemy do święt zapoczątkowane 21 marca 1970 r. w USA, ktore od 1990 roku obchodzone jest w Polsce zawsze 22 kwietnia. Światowy Dzień Ziemi’2015 odbywa się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.
Jacek Seweryn
Zajęcia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu
W czwartek 14.11.2013 r. uczniowie o rozszerzeniu geografii klas 2g i 3g, brali udział w zajęciach „Qetzi –interdyscyplinarne badania prehistorii” i „Kronika dziejów Ziemi” na WNoZ UŚ w Sosnowcu. W ramach wyjazdu uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach, z których pierwszy dotyczył najnowocześniejszych metod dokumentowania i analizowania odkrywanych materiałów geologicznych. Drugi dotyczył zagadnień związanych z powstawaniem Ziemi i najważniejszych wydarzeń geologicznych zachodzących na przestrzeni 4,6 mld. lat istnienia planety.
Druga część pobytu na uczelni, to lekcja w Muzeum WNoZ podczas której uczestnicy mieli okazję warunki, czas, miejsce i etapy tworzenia się minerałów i skał budujących skorupę ziemską, jak również meteorytów.
Spotkanie z ewolucją
Dnia 6.11.2014r. klasy 1G,2G,3D oraz 3C pod opieką prof. Lucyny Stolorz, prof. Ewy Pódy-Michalskiej, prof. Beaty Kudzi oraz prof. Danuty Brodziak, brały udział w wykładach przeprowadzonych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Wykłady „ Kuchnia Darwina” oraz „7 milionów lat historii człowieka”, wygłoszone przez prof. Andrzeja Boczanowskiego, dotyczyły zagadnienia ewolucji. Interesująca forma zajęć pozwoliła uczniom przyswoić niełatwe treści.
Organizatorką wyjazdu była Pani prof. Ewa Kłusak.
Wiesz, dla kogo kwitną kwiaty?
8 maja 2014 r. uczniowie naszego liceum po raz kolejny uczestniczyli w wykładach odbywających się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Tym razem poświęcone one były tematom: "Dla kogo kwitną kwiaty" oraz "Ewolucja ciała - kształt i rozmiary".
Naukowiec, paleontolog, grafik, informatyk, autor wielu książek i filmów przyrodniczych dr Andrzej Boczarowski w zrozumiały i ciekawy sposób wyjaśnił ewolucje materii roślin i zwierząt. Dzięki temu spotkaniu odkryliśmy zależności zachodzące w otaczającym nas świecie, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia.
Uczniowie klas 2k, 2h, 2a wraz z opiekunkami p. Magdaleną Talik i p.Ewą Kłusak