Wykład uniwersytecki o Gombrowiczu w auli szkoły
Dzisiaj w auli miał miejsce wykład współpracującego z liceum od kilku lat profesora UJ Stanisława Gawlińskiego, poświęcony życiu i twórczości Witolda Gombrowicza. Profesor rozpoczął wystąpienie od zaprezentowania interesującej fotografii, na której było uwiecznione dwuletnie dziecko. Zwrócił uwagę na aspekty socjologiczne, psychologiczne i artystyczne jako istotne klucze interpretacyjne dzieł Witolda Gombrowicza - jednego z najwybitniejszych polskich prozaików. Odsłaniał przed audytorium ważne fragmenty „Ferdydurke” oraz „Trans-Atlantyku”. Ponadczasowa problematyka dzieł także dzisiaj – 9 grudnia 2015 roku - w auli liceum połączyła teraźniejszość z przeszłością; spojrzenie młodego pokolenia z perspektywą widzenia Gombrowicza.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne, styczniowe spotkanie z p. profesorem Stanisławem Gawlińskim oraz z historią literatury.
Trzeci rok współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim zakończony
Pan Profesor Stanisław Gawliński - pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił w naszym Liceum 18 czerwca piąty (ostatni w tym roku szkolnym) wykład z cyklu: Poezja najnowsza. Pasja Pana Profesora oraz oglądanie dzięki Niemu współczesności na bardzo szerokim tle kulturowym może zainteresować prawie każdego. W ramach naszej stałej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim klasa 2h (dziennikarsko-medialna) uczestniczyła w 10 wykładach na terenie szkoły i jednym w Krakowie, wygłoszonym specjalnie dla nas przez Pana Profesora Andrzeja Borowskiego - znawcę literatury staropolskiej. To było spotkanie ze wspaniałym człowiekiem, który potrafi mówić o humanizmie i humanistach tak, że całkowicie znika dystans dzielący nas od renesansu.
Możliwość spotkania z Panami Profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego to dla nas wielki zaszczyt, ale także i przyjemność, jaką daje uczestnictwo w przygodzie intelektualnej przeżywanej dzięki wielkim Mistrzom. Serdecznie dziękujemy i cieszymy się, że w nowym roku szkolnym w wykładach uczestniczyć będą mogli wszyscy zainteresowani literaturą. Organizacją spotkań zajmowała się Halina Słowik-Tyc.
Powyżej zdjęcie z wykładu w Krakowie - Pan Profesor, Andrzej Borowski i 2h.