Stowarzyszenie LO

110 lat LO

Matura 2018

Rekrutacja 2017/2018

Wykład uniwersytecki o Gombrowiczu w auli szkoły

Dzisiaj w auli miał miejsce wykład współpracującego z liceum od kilku lat profesora UJ Stanisława Gawlińskiego, poświęcony życiu i twórczości Witolda Gombrowicza. Profesor rozpoczął wystąpienie od zaprezentowania interesującej fotografii, na której było uwiecznione dwuletnie dziecko. Zwrócił uwagę na aspekty socjologiczne, psychologiczne i artystyczne jako istotne klucze interpretacyjne dzieł Witolda Gombrowicza - jednego z najwybitniejszych polskich prozaików. Odsłaniał przed audytorium ważne fragmenty „Ferdydurke” oraz „Trans-Atlantyku”. Ponadczasowa problematyka dzieł także dzisiaj – 9 grudnia 2015 roku - w auli liceum połączyła teraźniejszość z przeszłością; spojrzenie młodego pokolenia z perspektywą widzenia Gombrowicza.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne, styczniowe spotkanie z p. profesorem Stanisławem Gawlińskim oraz z historią literatury.

Trzeci rok współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim zakończony

Pan Profesor Stanisław Gawliński - pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił w naszym Liceum 18 czerwca piąty (ostatni  w tym roku szkolnym) wykład  z cyklu: Poezja najnowsza. Pasja  Pana Profesora oraz oglądanie dzięki Niemu współczesności na bardzo szerokim tle kulturowym może zainteresować prawie każdego. W ramach naszej stałej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim klasa 2h (dziennikarsko-medialna) uczestniczyła w 10 wykładach na terenie  szkoły i jednym  w Krakowie, wygłoszonym specjalnie dla nas przez Pana Profesora Andrzeja Borowskiego - znawcę literatury staropolskiej. To było spotkanie ze wspaniałym człowiekiem, który potrafi mówić o humanizmie i humanistach tak, że całkowicie znika dystans dzielący nas od renesansu.
Możliwość spotkania z Panami Profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego to dla nas wielki zaszczyt, ale także i przyjemność, jaką daje uczestnictwo w przygodzie intelektualnej przeżywanej dzięki wielkim Mistrzom. Serdecznie dziękujemy i cieszymy się, że w nowym roku szkolnym w wykładach uczestniczyć będą mogli wszyscy zainteresowani literaturą. Organizacją spotkań zajmowała się Halina Słowik-Tyc.
Powyżej zdjęcie z wykładu w Krakowie - Pan Profesor, Andrzej Borowski i 2h.

Migawki

Licznik

5088387
Dzisiaj:
Wczoraj:
Ten tydzień:
Ten miesiąc:
Poprzedni miesiąc:
Od 1 marca 2014:
44
44
88
292
24392
5088387

Twoje IP: 34.229.131.158
Dziś jest: 06-06-2023