Stowarzyszenie LO

110 lat LO

Matura 2018

Rekrutacja 2017/2018

W przeszłości zapisana jest przyszłość. Jubileusz 110-lecia szkoły.

Dnia 12.12.2014 r. w naszym liceum odbyły się obchody 110-tej rocznicy powstania szkoły. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w katedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, gdzie uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczestniczyli w eucharystii. Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzili się w auli liceum, gdzie rozpoczęła się akademia przygotowana przez uczniów szkoły.

Fotoreportaż

Pani dyrektor Halina Badora uroczyście przywitała zgromadzonych gości: biskupa Tadeusza Rakoczego, burmistrza miasta Antoniego Szlagora, starostę żywieckiego Andrzeja Kalatę oraz wiele innych, ważnych osobistości związanych z naszym liceum (byli uczniowie, kadra pedagogiczna) i zwróciła się do wszystkich słowami Jana Pawła II: „Przeszłość jest częścią naszej tożsamości także i dzisiaj”, przypominając tym samym, jak ważna jest nauka historii. Następnie wysłuchaliśmy piosenki pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem” w wykonaniu prof. Beaty Fałdrowicz wraz z córką Martą, która jest uczennicą liceum. Po pięknym utworze przyszedł czas na pierwszą lekcję historii, którą poprowadziły nasze koleżanki wcielające się w rolę konferansjerek. Mieliśmy okazję poznać historię szkoły i jej początki, kiedy to w 1904 r. powstała jako c.k Szkoła Realna. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przywołującą unikatowe zdjęcia, dokumenty i pocztówki z XX wieku.  Z kolejnej lekcji historii dowiedzieliśmy się między innymi o trudnych losach sztandaru liceum, który odnaleziony został po latach w auli (musiał być ukrywany, zważywszy na religijny symbol widniejący na nim). Przypomniano również o pierwszej maturze, która odbyła się w 1911 roku. Zwrócono także uwagę na pytania, z którymi musiał poradzić sobie ówczesny maturzysta. Dowiedzieliśmy się, że uczniami liceum byli członkowie rodziny Habsburgów! Dzięki prezentacji poznaliśmy historię prywatystek, które uczęszczały do szkoły, oraz dowiedzieliśmy się, kim tak naprawdę były. Wspomniano uczniów liceum zgadzających się z  Platonem, który powiedział: „Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej ojczyzny”  i w 1914 roku stanęli do walki o niepodległość. Wielu z nich nie wróciło już nigdy z wojny. Bardzo ważną postacią wspominaną podczas uroczystości był dyrektor Bronisław Nowak, który ofiarnie zabezpieczył dokumenty szkoły, dzięki czemu przetrwały do dziś. Konferansjerki zwróciły uwagę na trudne czasy II wojny światowej, która zdestabilizowała pracę szkoły, szczególnie poprzez zabranie gmachu, który spełniał wiele funkcji w czasie wojny (między innymi niemieckiego szpitala żołnierskiego). W tym czasie zniszczona została kaplica szkolna,  lekcyjne gabinety specjalistyczne i biblioteka.
Po wojnie uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przywrócili jej świetlność i dzięki ich ciężkiej pracy kolejne pokolenia mogą pobierać naukę w liceum. Ważnym punktem wspomnianym na uroczystości było 100 lecie szkoły, na które liceum otrzymało niebywały prezent, a mianowicie list z błogosławieństwem od św. Jana Pawła II! Wspomnienia uwieńczyła nasza koleżanka, która wzruszyła nas piękną religijną piosenką. Po zakończonej przez uczniów pierwszej części akademii, przyszedł czas na nauczycieli, którzy zwięźle przedstawili osiągnięcia szkoły w minionej dekadzie. Dowiedzieliśmy się o licznych wymianach młodzieży ze szkołami we Francji, Niemczech i Szwecji, które organizują: prof. Beata Fałdrowicz, prof. Lidia Pietraszko, prof. Piotr Rydarowicz oraz prof. Krystyna Ignatowska. Ponadto uczniowie goszczą w takich krajach jak Austria, Turcja, Belgia, Węgry i Włochy nad czym czuwa prof. Juliusz Maszloch. W latach 2011/2012 do naszego liceum uczęszczała amerykanka w ramach programu edukacyjnego i kulturowego, a opiekowała się nią prof. Renata Sowa. Ponadto w liceum stale goszczeni są zagraniczni asystenci językowi, którzy umożliwiają licealistom doskonalenie umiejętności językowych. Dowiedzieliśmy się również, że szkoła prężnie współpracuje z Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Akademią Techniczno Humanistyczną w Bielsku Białej. Uczniowie klasy matematycznej mają możliwość wzięcia udziału w obozie naukowym na Rysiance pod opieką prof. Urszuli Pietyry, prof. Agnieszki Król oraz prof. Anny Jankowskiej. Ostatnim ważnym wydarzeniem był przyjazd gości z Izraela w ramach projektu „Bliżej siebie”, w którym to młodzież żydowska spotkała się z uczniami liceum. Nad całością projektu czuwała prof. Aleksandra Bury. Ponadto liceum szczyciło się obserwatorium oraz wieloma innymi osiągnięciami. Nauczyciele wspomnieli również swoich uczniów, którzy są bardzo znani w całej Polsce między innymi dr Stanisława Bajtlika, Sebastiana Kawę, Szymona Wróbla.
Niewątpliwie 110-lecie szkoły było streszczeniem przeszłości, która spotkała się z teraźniejszością. Udało nam się porozmawiać z wicedyrektor szkoły Panią prof. Aleksandrą Bury, która zwróciła się do nas tymi słowami: „W dobiegającym końca Jubileuszowym Roku 110-lecia Szkoły przeprowadziliśmy szereg działań, tym razem skierowanych nie przede wszystkim na łączność z absolwentami – jak to się działo przy okazji poprzednich świętowanych rocznic istnienia szkoły – ale ukierunkowanych na naszych współczesnych, obecnych uczniów. Na stronie internetowej szkoły regularnie publikowane były odcinki stworzonego przez nas cyklu Historia szkoły – bogata, ciekawa, mało znana. Chętnie czytane, przybliżały przeszłość szkoły jej teraźniejszym uczniom i nauczycielom – całej wspólnocie szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu”. W trakcie uroczystości mogliśmy udać się do sali 38, gdzie ulokowano wystawę, będąca prawdziwą podróżą do przeszłości szkoły. Zgromadzono tam liczne eksponaty między innymi sztandar szkoły (1904-1939), dokumenty, informacje o pierwszych dyrektorach, księgi, starą ławkę wraz z zeszytem oraz kałamarzem i wiele innych równie ciekawych przedmiotów.  
Materiały, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się tak wiele o historii szkoły, zostały opracowane przez uczniów klasy 1b i 2a pod opieką prof. Agnieszki Król oraz prof. Marii Rybarskiej. Uroczystość pokazała wszystkim złożone losy szkoły, jej wysoki poziom, ducha patriotyzmu oraz najważniejszą życiową myśl, o której często ludzie zapominają, że to w przeszłości zapisana jest przyszłość.

Fotoreportaż

Sylwia Lorenc, Patryk Kachel, uczniowie kl. 2a.

Migawki

Licznik

4969575
Dzisiaj:
Wczoraj:
Ten tydzień:
Ten miesiąc:
Poprzedni miesiąc:
Od 1 marca 2014:
191
184
676
191
3884
4969575

Twoje IP: 3.225.221.130
Dziś jest: 01-12-2022