Po spotkaniu z młodymi Izraelczykami ze szkoły Mekif Hei – refleksje, fotografie, wspomnienia…
Podsumowaliśmy tegoroczny udział naszej szkoły w Programie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” (prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie; działania będącego wynikiem podjętej w 2002 r. współpracy z Ministerstwem Edukacji Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie oraz Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie). Wizyta grupy 89 młodych Izraelczyków wraz z ich nauczycielami ze szkoły Mekif Hei z Ashdod 4.XI 2015 r. na długo zostanie w naszej pamięci.
Poprzedziły ją łącznie kilkugodzinne przygotowania obejmujące informacje o historii, kulturze, obyczajowości i języku Żydów, a także o wspólnej polsko-żydowskiej historii naszych narodów przez wieki, o współczesności Izraela, o mieście i szkole, skąd pochodzą nasi goście, o lokalnej historii polsko-żydowskiej. W dniu spotkania powitaliśmy gości w auli szkoły wspólnie przygotowanym programem. Potem odbyły się zajęcia warsztatowe w mieszanych polsko-izraelskich grupach w 6 salach: uczestnicy zapisywali nawzajem swoje imiona po polsku i alfabetem hebrajskim, tworzyli słownik angielsko-polsko-hebrajski, pisali o sobie i przede wszystkim rozmawiali ze sobą, poznawali wspólną polsko żydowską historię, razem ozdabiali drewniane koniki – ludowe zabawki z Żywiecczyzny, które dla każdego stały się pamiątką spotkania. Na końcu w sali gimnastycznej polscy uczniowie zatańczyli poloneza, zaprosili do nauki tego tańca Izraelczyków, a oni uczyli nas swojej znanej pieśni i popularnego tańca izraelskiego zwanego horą. Entuzjazm i radość udzielały się wszystkim obecnym… .
Wszystkich ciekawych szczegółów spotkania zapraszamy do obejrzenia fotogalerii i lektury kilku refleksji uczestników:
Przed spotkaniem z uczniami z Izraela miałam pustkę w głowie. Gdy myślałam o tym miejscu na ziemi, ukazywał mi się obraz różnorodny kulturowo z konfliktami terytorialnymi w tle, obywatele tego kraju pozostawali dla mnie tajemnicą. Podczas spotkania miałam okazję dowiedzieć się, jacy są – mili, otwarci, a tak naprawdę tacy sami jak my.
Spotkanie to pomogło mi lepiej zrozumieć kulturę żydowską. Nasi rówieśnicy okazali się bardzo dobrymi kompanami do rozmów.
Możliwość uczestnictwa w programie „Bliżej siebie” pokazała mi, że osoby pozornie inne od nas pod względem wyznania, kultury oraz języka są naprawdę tacy sami jak my. Na plus oceniam otwartość młodzieży z Izraela. Praca w tak miłym gronie sprawiła, że czas upłynął szybciej, niż się spodziewałam. Sadzę, że dzięki takim spotkaniom budzi się w młodych ludziach tolerancja oraz przekonanie, że nie warto wierzyć stereotypom.
Uważam, że to spotkanie było doskonałym pomysłem. Dzięki niemu poznałam nowych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt. Miałam szansę na rozmowę w języku angielskim (…). Planujemy spotkać się w wakacje. Nie wiedziałam, że w tak krótkim czasie można się tak bardzo polubić. Są to bardzo towarzyskie osoby, z którymi doskonale się współpracuje. Najważniejszą częścią tego spotkania według mnie było spotkanie i rozmowa z osobami z daleka, a równocześnie tak nam bliskimi (historycznie).
Uważam, że warto było wziąć udział w tym projekcie. Mogliśmy poznać naszych rówieśników z kraju, z którym łączy nas historia. Zainspirowali mnie do wielu zmian samą obecnością, np. do intensywniejszej nauki języka angielskiego.
Na początku trochę się obawiałem spotkania z młodzieżą z Izraela, obawiałem się, jacy oni będą, czy się dogadamy itp. Gdy doszło do spotkania, wszystkie obawy zniknęły. Był to mój pierwszy w życiu kontakt z młodzieżą zagraniczną. Dzień minął szybko i przyjemnie. Mogliśmy się dowiedzieć np. tego, jak żyją w Izraelu, jak wygląda ich szkoła i wielu innych rzeczy.
Okazali się bardzo pozytywni, uprzejmi i koleżeńscy. Zajęcia z nimi również były ciekawym doświadczeniem, jednak ich wizyta była zbyt krótka. Niesamowite wydarzenia miały miejsce w sali gimnastycznej, gdzie poznaliśmy ich optymizm i spontaniczne zachowanie. Nadal utrzymuję kontakt z kilkoma osobami. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również wezmę udział w projekcie oraz że tym razem nasze spotkanie będzie trwało dłużej.