Stowarzyszenie LO

110 lat LO

Matura 2018

Rekrutacja 2017/2018

Kopernik o prawach człowieka

W I LO im. M. Kopernika w Żywcu zakończyły się warsztaty realizowane w ramach projektu Amnesty International pt. „Prawa człowieka. Teraz! To jest w Twoich rękach” zorganizowane przez Annę Barabasz.
Celem projektu było uświadomienie współodpowiedzialności za swoją społeczność lokalną, i możliwości realnych oddziaływania na otoczenie oraz konieczności  reagowania na problemy lokalne, a przede wszystkim samodzielności w myśleniu i działaniu.
Zadaniem uczestniczek było zaprojektowanie i wycięcie szablonu o bardzo indywidualnym charakterze. Cel był jasny: każda uczestniczka jest inna, ma swoje własne pasje, cechy, upodobania. Akceptacja różnorodności powoduje, ze tolerancja staje się faktem. Dlatego też Uczennice:  Aleksandra Cybińska, Agnieszka Wandzel, Klaudia Sekuła, Gabrysia Pindel, Karolina Ormaniec, Aleksandra Jędrysik, Daria Tułodziecka, Aleksandra Majerz, Joanna Jurasz, Ania Justkowska, Sylwia Jafernik, Dominika Jasek, Patrycja Marszałek, Sylwia Lorenc, Wiktoria Ostrowska, Aleksandra Sołtysik, Karolina Jurasz, Joanna Świniańska, Natalia Urbaniec, Kamila Wawrzyczek pod autorskim szablonem na koszulkach umieściły napis: „Prawa człowieka. Teraz! To jest w Twoich rękach”.
Szablony będą wykorzystane ponownie: podczas Dni Otwartych I LO im. M. Kopernika chętni będą mogli wybrany przez siebie szablon umieścić na swojej koszulce lub innym nośniku naszych postulatów. Zapraszamy!

Przygotowany dla szkoły program umożliwił grupie uczniów przejście kolejnych etapów pracy metodą projektu: od identyfikacji problemu w społeczności lokalnej/szkolnej. W pierwszej części warsztatów poświęcona była stereotypom – czym są? Czy da się ich uniknąć? Czy są stereotypy pozytywne? Osobą wspierającą tą debatę była pedagog szkolna z I LO -   Magdalena Talik. Następnie Uczestniczki projektu skoncentrowały się na dwóch obszarach: niepełnosprawności oraz rasizmie. Aby działania miały charakter empiryczny, wraz z Fundacją Klamra zaproszono na jedne z warsztatów przedstawicieli środowisk działających w tych obszarach: Piotra Witosa z Krajowego Towarzystwa Autyzmu – (organizator koła w Żywcu) oraz Krzysztofa Gardasia, alpinistę. Ostatnia część warsztatów to praca nad szablonem przy wsparciu Doroty Babińskiej-Waluś i Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra.
Celem projektu było uświadomienie współodpowiedzialności za swoją społeczność lokalną, i możliwości realnych oddziaływania na otoczenie oraz konieczności  reagowania na problemy lokalne, a przede wszystkim samodzielności w myśleniu i działaniu.
Jak piszą organizatorzy, w dwóch  edycjach projektu wzięło już udział prawie170 grup i 80 animatorów/animatorek z całej Polski.
Więcej o programie - czytaj

 

 

 

Migawki

Licznik

5179327
Dzisiaj:
Wczoraj:
Ten tydzień:
Ten miesiąc:
Poprzedni miesiąc:
Od 1 marca 2014:
193
579
1375
4131
11043
5179327

Twoje IP: 3.138.34.158
Dziś jest: 19-04-2024