Stowarzyszenie LO

110 lat LO

Matura 2018

Rekrutacja 2017/2018

Liczba Pi - bohater dnia w I LO im. M. Kopernika 14.03.2017 roku

14 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W naszej szkole – jak corocznie od piętnastu lat -  również miały miejsce obchody tego święta. W tym roku tematem była podróż w czasie. Poszczególne klasy ,,przybyły” do nas z różnych epok: ze starożytności, renesansu, z okresu od XVIII wieku do wybuchu II wojny światowej a także z czasów powojennych. Powszechny zachwyt wzbudziły stroje, jakie przygotowaliście na tę okoliczność. Najważniejsze jednak było to, że uczniowie klas uniwersyteckich stanęli do zmagań w konkurencjach matematycznych i związanych z matematyką. Wiedzę i umiejętności oceniało jury w składzie: p. Agnieszka Król, p. Beata Fałdrowicz oraz p. dr hab. Tomasz Szostok – wykładowca Instytutu Matematyki UŚ, prowadzący comiesięczne wykłady dla klas uniwersyteckich.
Zadaniami uczestników były najpierw bieg logiczny, potem recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi: rekord szkoły wynoszacy 888 (!) wprawdzie nie został pobity, ale w tej konkurencji wspaniale zwyciężył Hubert Pieczarka z kl. 3b z wynikiem 500 miejsc po przecinku, drugi był Paweł Bury z kl. 1b – 184 miejsca, trzeci Miłosz Włoch z 3a – 164 miejsca. Następnie przedstawiciele klas wygłosili wykłady  z wybranej dziedziny matematyki.  Uczestnicy wysłuchali omawianych zagadnień ilustrowanych prezentacjami multimedialnymi takimi jak: problemy milenijne (2b), nowoczesne aspekty twierdzenia Pitagorasa (1b), matematyka w muzyce (2a), liczba i funkcja Eulera (3a),  wprowadzenie do teorii węzłów (3b). Emocje wzbudził konkurs matematyczny „1 z 8” i jego zwycięzca, Grzegorz Piekarski z 3b. Wielkiej ilości humoru dostarczyły odgrywane scenki związane z danym okresem w historii matematyki. Dodatkowo oceniane były stroje oraz przygotowane specjalne na to wydarzenie hymny klas, biorących udział w rywalizacji. Wszystkiemu towarzyszył robot R2D2 – „jeden z niezwykłych uczniów” kl. 2b, związany z tym zespołem od zeszłorocznego święta liczby Pi, główny bohater dowcipnego filmu gospodarzy (wkrótce na naszej www.).
Po zaciętej rywalizacji oraz wnikliwych ocenach jury przyznało laur zwycięstwa tegorocznym maturzystom – klasie 3b. Tuż za nimi kolejno uplasowały się klasy 1b, 2a oraz 3a. Zwycięzcy otrzymali puchar a także słodki upominek. Tradycyjnie podczas obchodów Święta Liczby Pi wybraliśmy także Matematyka Roku - został nim Patryk Siwek, uczeń kl. 3b.
Całość obchodów święta swietnie przygotowała klasa 2b pod opieką p. Beaty Fałdrowicz, przy pomocy p. Agnieszki Król.

Wszystkim klasom biorącym udział dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Fotoreportaż - zobacz

Migawki

Licznik

4874387
Dzisiaj:
Wczoraj:
Ten tydzień:
Ten miesiąc:
Poprzedni miesiąc:
Od 1 marca 2014:
265
1123
2276
6800
2282
4874387

Twoje IP: 3.228.10.17
Dziś jest: 26-09-2020