Stowarzyszenie LO

110 lat LO

Matura 2018

Rekrutacja 2017/2018

Szkolny Klub Europejski zakończył swoją ciekawą tegoroczną akcję. Jaką? Przeczytaj.

Powszechnie wiemy, że od czasu rewolucji na Majdanie wielu Ukraińców wyemigrowało ze swojego kraju, w tym w dużej części do Polski. Jak się okazało, w dosyć dużej ilości (ponad 1200 zameldowanych) zamieszkali oni także na Żywiecczyźnie. Wraz ze znajomymi, z którymi jesteśmy zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim "Kopernik" przy I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu, postanowiliśmy poznać się z nowymi sąsiadami, ponieważ zauważaliśmy, że mimo tego, iż wielu z nich mieszka tu już nawet od 3 lat, to w ogromnej większości żyją w izolacji. Dzięki dobrej radzie i pomocy Pani wicedyrektor Aleksandry Burej opisaliśmy, co chcielibyśmy zrobić, i zgłosiliśmy nasze zamierzenia na konkurs projektów obywatelskich międzynarodowej organizacji Centropa (Central Europe Center for Research and Documentation). Udało nam się uzyskać dofinansowanie. Tytuł projektu oddaje to, co mieliśmy na celu: „Nieobojętni: Akcja-Integracja” – młodzi Polacy i Ukraińcy w Żywcu.
Pierwsza akcja, którą zorganizowaliśmy, odbyła się 24 marca. Wszystko rozpoczęło się od koncertu naszego klubowego zespołu, a następnie przeszliśmy do najważniejszego punktu dnia, czyli „Żywej Biblioteki”. Przy bufecie, który zorganizowały nam Fundacja Pomocy Dzieciom oraz firma CzekoDeko, poznawaliśmy się z Ukraińcami, którzy postanowili przyjąć nasze zaproszenie (dostarczone w formie plakatów i ulotek do miejsc, w których mieszkają). Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzą i kim są. Zaczęliśmy zawiązywać nowe znajomości. Ponownie spotkaliśmy się tydzień później i poświęciliśmy kilka godzin na wspólne zwiedzanie Żywca. Dzięki rozpropagowaniu akcji przez Panią Valentinę, mamę dwóch ukraińskich koleżanek uczących się w naszej szkole, mogliśmy poznać jeszcze większą ilość nowych sąsiadów. Wspólnie zwiedziliśmy muzeum Arcyksiążęcego Browaru. Następnie podziwialiśmy nasz piękny park i rozmawialiśmy przy wyśmienitej kawie zafundowanej nam przez CzekoDeko. Trzecie spotkanie odbyło się w naszej szkole, gdzie pod przewodnictwem Pani Doroty Babińskiej - Waluś uczyliśmy się - w polsko -ukraińskiej grupie - malować na szkle. Kolejny raz zobaczyliśmy się po świętach, także w szkole. Wspólnie wysłuchaliśmy koncertu orkiestry Beskid Sound Project oraz autorskich utworów naszego kolegi Maćka Pępka, który zaprezentował je wraz z Michałem Krajewskim. Ostatnia akcja odbyła się na kempingu „Dębina”, gdzie biesiadując, śpiewaliśmy wspólnie polskie i ukraińskie piosenki ludowe.
Po wszystkich pięciu akcjach jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało się nam osiągnąć. Przykładem tego może być m.in. sytuacja, w której dwie rodziny ukraińskie, pochodzące z tego samego miasta (ze Lwowa), i pracujące w tym samym zakładzie w Żywcu, poznały się dopiero w czasie jednej z akcji. Zdobyliśmy też ogromne doświadczenie w organizowaniu projektów. Znajomości, które nawiązaliśmy, trwają nadal. Planujemy wspólną wycieczkę w góry i śpiewanie na żywieckim rynku ukraińskiej piosenki „Czerwonu Rutu” podczas Święta Muzyki, które zorganizujemy 21 czerwca. Nie udałoby się nam zrealizować tego projektu bez wielkiej pomocy ze strony naszej nauczycielki i opiekunki SKE, Pani Beaty Fałdrowicz. Dzięki niej i wsparciu wymienionych tu osób poznaliśmy naszych ukraińskich sąsiadów i przeżyliśmy piękną, wartościową przygodę.

Tomasz Szczepaniak (kl. 2f), koordynator projektu

Migawki

Licznik

5174703
Dzisiaj:
Wczoraj:
Ten tydzień:
Ten miesiąc:
Poprzedni miesiąc:
Od 1 marca 2014:
492
614
1747
10550
12010
5174703

Twoje IP: 174.129.140.206
Dziś jest: 29-03-2024