XII Żywieckie Suwakowanie wystartowało!

Żywieckie Suwakowanie – po raz dwunasty gra w Żywcu! W dniach 24-30 lipca 2017 r. dzięki międzynarodowemu festiwalowi miasto stanie się puzonową stolicą kraju. Dzięki temu nasza szkoła rozbrzmiewa dźwiękami puzonów przez cały tydzień!

To unikatowe na skalę europejską wydarzenie co roku gromadzi puzonistów i tubistów, autorytety i wybitnych artystów ze wszystkich stron kraju i z zagranicy.

Festiwal gościł do tej pory ponad 1300 muzyków biorących udział w zajęciach, lekcjach, wykładach mistrzowskich, próbach, a przede wszystkim ponad 80-ciu koncertach, dostarczając mieszkańcom Żywca oraz licznym gościom odwiedzającym region, wrażeń na najwyższym poziomie artystycznym.

Tegoroczne XII Żywieckie Suwakowanie obfitować będzie w szereg wydarzeń kulturalnych: koncerty największej w Polsce puzonowo-tubowej orkiestry festiwalowej, koncerty wybitnych osobistości muzycznych, warsztaty mistrzowskie, wykłady, lekcje indywidualne, wystawy instrumentów. Wszystkie warsztaty i próby odbywają się w I LO im. M. Kopernika w Żywcu.

Wśród gości specjalnych znajdą się m.in.:
Dante Luciani, USA – jazz puzon
Frost School of Music, University Miami, Floryda

Peter Malton, Szwecja – jazz puzon
Dixieland Society

Maciej Pietraszko, USA – puzon
New York City Opera, Miami City Ballet Orchestra, Nu Deco Ensemble

Tomasz Hajda – puzon
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Dariusz Sprawka – puzon basowy
Teatr Wielki w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Jakub Urbańczyk – tuba
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Jan Górny
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Maciej Pietraszko, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, na stałe prowadzący działalność koncertową i pedagogiczną w USA poprowadzi wraz z zaproszonymi gośćmi ponad 150-osobową puzonowo-tubową orkiestrę festiwalową.

Bogaty program Festiwalu obejmuje codzienne koncerty, warsztaty, lekcje, wykłady i próby. Zróżnicowane  stylowo i repertuarowo koncerty otwarte dla szerokiej publiczności odbywać się będą każdego dnia w innym miejscu.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie Galowy Koncert Orkiestry Festiwalowej w Amfiteatrze Pod Grojcem, w ramach koncertu inaugurującego 54 Tydzień Kultury Beskidzkiej (29 lipca). Tego dnia orkiestrę poprowadzi niezawodny Mariusz Płonka.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Twoje IP: 3.17.5.68
Dziś jest: 26-04-2024