Druga odsłona projektu Erasmus+ "The Sons of the Sun" – Kuşadası

W dniach 12-18 czerwca 2016 r. odbyła się druga już w kolejności wizyta uczniów naszego liceum w ramach projektu astronomicznego Erasmus+ "The Sons of the Sun” obejmującego poza naszym liceum także szkoły z Turcji, Litwy i Rumunii. Tym razem miejscem naszego pobytu była miejscowość nadmorska Kuşadası w zachodniej części Turcji. W wizycie uczestniczyli dwaj uczniowie naszego liceum: Hubert Pieczarka z kl. IIb i Amadeusz Kasprzyk z kl. IIc pod opieką nauczycieli p. Andrzeja Ryczkiewicza i p. Beaty Lach.

Po długiej podróży i zakwaterowaniu, zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez gospodarzy tureckich ze szkoły KUŞADASI MAKBULE HASAN UÇAR ANADOLU LİSESİ, gdzie zawarliśmy liczne znajomości z uczniami innych krajów. Podczas wizyty wzięliśmy udział w wykładach astronomicznych prowadzonych przez tureckich specjalistów i naukowców. Wykłady dotyczyły zagadnień astrofotografii, życia Słońca, a także obecnego problemu zanieczyszczenia światłem. Poza nimi wzięliśmy również udział w międzykontynentalnych e-konferencjach z tureckim profesorem i pracownikiem CERN-u. Dzięki łaskawości naszych gospodarzy wzięliśmy udział w pasjonujących obserwacjach nocnego nieba, a także eksperymentach z dziedzin takich jak fizyka i chemia. Spośród bardzo licznych można wymienić takie jak: sporządzanie „cieczy nieniutonowskiej”, pokazy chemiluminescencyjne, sporządzanie rakiet wodnych, doświadczenia z ogniem, a także poznawanie maszyn na energię słoneczną. Dzięki licznym pokazom i wycieczkom, a także naszym nowym znajomym mieliśmy możliwość poznania bogatej historii i tradycji kraju tureckiego.

Oprócz zwiedzenia Kuşadası, odbyliśmy również niesamowitą wycieczkę do Efezu, gdzie oczom naszym ukazały się monumentalne antyczne ruiny miasta, a także dom Najświętszej Panny Maryi. Całość programu przepleciona była czasem odpoczynku, który z powodu prawie idealnej pogody, świetnego zakwaterowania i dobrego wyżywienia trwale i bardzo mile zapisał się w naszych wspomnieniach.

Zobacz fotoreportaż

Twoje IP: 18.221.85.33