Konkurs Poezji Europejskiej zakończony.

W piątek 28 lutego b.r., w sali kameralnej Starego Zamku odbyła się bardzo udana i ciekawa impreza - Konkurs Poezji Europejskiej, zorganizowany przez działający w naszym liceum Szkolny Klub Europejski "Kopernik".
To cykliczne wydarzenie kulturalne, organizowane pod nazwą spotkania, wieczoru lub – tak jak w tym roku - konkursu, odbyło się już po raz drugi w pięknych wnętrzach żywieckiego zamku i zgromadziło miłośników poezji nie tylko z liceum, ale również z naszego miasta i okolic. Nasze zaproszenie przyjęła Pani Barbara Kliś, Dyrektor Powiatowego Zarządu Oświaty oraz Pani Aleksandra Bura, vice-dyrektor I Liceum.

Galeria zdjęć

Motywem przewodnim tegorocznego programu, przewijającym się trzykrotnie podczas jego trwania,  były fragmenty "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II. W ten sposób uczciliśmy papieża - poetę w roku jego kanonizacji.
W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy recytowali i śpiewali utwory europejskich autorów. Usłyszeliśmy teksty aż w 7 językach: polskim, angielskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim!  Wszyscy występujący jako wyraz uznania dla ich zdolności, włożonego trudu w przygotowanie recytacji lub śpiewu i uczestnictwa w imprezie Klubu Europejskiego otrzymali różę i autorski, pamiątkowy dyplom. Jury wyłoniło sześcioro laureatów, którzy ponadto zostali nagrodzeni egzemplarzami "Tryptyku Rzymskiego". Są to: Sylwia Lorenc  (kl. 1a), Karolina Biernat (kl. 1h), Justyna Kolasa (kl. 2a), Marta Talik (kl. 2f), Anna Kolonko  (kl. 3b) oraz Katarzyna Mądrala (kl. 3e). Wszyscy uczestniczący w tym wydarzeniu mogli również oddać swój głos na wykonawcę, którego występ podobał im się najbardziej. W ten sposób została wyłoniona laureatka nagrody głównej -  "Grand Prix" - Anna Kolonko. Gratulujemy!
Serdeczne podziękowanie kieruję do członków SKE "Kopernik", którzy stanęli na wysokości zadania, zorganizowali i ładnie, wręcz profesjonalnie, przeprowadzili kolejną imprezę w celu promowania kultury europejskiej w naszym lokalnym środowisku.
Dziękujemy również Referendum Młodych, w ramach którego otrzymaliśmy część środków na sfinansowanie imprezy, nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występu, jurorom: Pani Agnieszce Fluder, Pani Renacie Hajduś, Pani Jadwidze Justkowskiej, Pani Aleksandrze Ostrowskiej-Wrzeszcz, Pani Lucynie Ozimińskiej, Pani Marii Śleziak, księdzu Piotrowi Wróblowi za ich niełatwą pracę przy ograniczonej ilości nagród, publiczności za włączenie się w to wydarzenie, a przede wszystkim recytującym i śpiewającym poezję, dzięki którym spędziliśmy miłe piątkowe popołudnie, obcując z pięknem słowa i muzyki.
Dziękujemy także Pani Annie Tulei, Dyrektorowi Muzeum Miejskiego w Żywcu, za nieodpłatne udostępnienie nam pomieszczeń zamku i za życzliwość wobec naszej działalności.

Beata Fałdrowicz - nauczyciel j. francuskiego, opiekun SKE "Kopernik"

Twoje IP: 18.232.169.110
Dziś jest: 28-03-2024